Piyade Tüfekleri

Published on Mayıs 22nd, 2016 | by BasketSortlu

0

AK-47

AK-47 (Rusça’dan kısaltma: Автомат Калашникова образца 1947 года, Avtomat Kalashnikova abraztsa 1947 goda), Otomatik Kalaşnikof tüfeği. 1947 model bir Sovyet saldırı tüfeğidir. 1947 yılında Mikhail Kalashnikof tarafından geliştirilmiş ve IZH firması tarafından üretimine başlanmıştır. 7.62×39 mm’lik mermisi kullanır. Dünya üzerinde 100 milyondan fazla AK-47 vardır.

Genel Bilgiler
AK-47 Soğuk Savaş yılları boyunca birçok çatışmada kullanılmıştır. Hızlı üretilebilmesi, kullanım ve bakım kolaylığı nedeniyle AK-47, 1951 yılında üretilmesine rağmen bugün birçok ülke ve gerilla grubu tarafından hala yüksek oranlarda kullanılmaktadır. Kopyası en çok üretilen tüfeklerin başında gelen AK-47 nin kendisi de Alman STG-44 ün kopyasıdır. Soğuk Savaş yılları boyunca hem Çin ve Varşova Paktı’na bağlı ülkeler hem de geliştirilmiş, lisanslı modeli bir çok ülke tarafından ithal edilmiştir. AK-47 dayanıklı olmasıyla bilinir; sudan, çamurdan, kumdan etkilenmez ve çok nadir tutukluk yapar, ayrıca ucuza ve pek çok şekilde temin edilebilmesinden dolayı özellikle terörist gruplar tarafından tercih edilmektedir. Asimetrik savaş koşullarına uygunluğundan dolayı terörist gruplar ve gerillalarla mücadele eden askeri birliklerin genellikle kendi silahları yerine ele geçirdikleri AK-47` leri kullanması silahın başarısını göstermektedir. AK-47′ ler Türk Ordusu tarafından da kullanılmaktadır. Özellikle PKK ile çatışmalarda ele geçirilen AK-47’ler Türk ordusu bünyesine katılmıştır.

 

144560

 

AK-47 gazla çalışmaktadır. Namlunun üzerinde bulunan bir pistondan yararlanmaktadır. Pistonun konumu tepki itiş hattını alçakta tutmakta ve tam otomatik atış sırasında tüfeğin fazla geri tepmemesini sağlamaktadır. Gaz pistonu sürgü taşıyıcıyı geri iter; bunu gerçekleştiren, sürgüyü dondurup kilitleyen ve sonra geri çeken ise içsel hatlardır. Taşıyıcı geri giderken horozu kurmaktadır. Dönüş hareketinde ise sürgüye 30′ luk şarjörden bir mermi sürülür ve kama yuvası yeni atışa hazır olacak şekilde kilitlenir.
Basit ve sağlam bir tasarımı olmasına rağmen AK-47′ nin bazı şaşırtıcı özellikleri vardır. Hazne(silah gövdesi) som çelikten işlenmiştir ve bu zor ve karmaşık bir yapım yöntemidir. Şarjördeki son mermi kullanıldıktan sonra sürgü açık kalmadığından, atışı yapan ancak boşa tetik çektikten sonra silahın boşaldığını anlayabilir. İlginç bir özellik daha -ki Sovyet silahlarında çok rastlanır-namlunun iç bölümünün krom kaplama olmasıdır. Bu özellik silahın aşınmasını zorlaştırdığı gibi, bakım ve temizlik işlerini de büyük ölçüde basitleştirir.

woman-ak47

Teknik özellikleri

  • Ağırlık: 4.8 kg dolu, 4.3 kg boş
  • Toplam uzunluk: 87 cm
  • Cephane: 7.62 x 39 mm
  • Namlı çıkış hızı: 715 metre/saniye
  • Etkili menzil: (Yarı-otomatik)400 m-(Tam otomatik) 300 m
  • Atış hızı: 600 mermi/dakika

Tags: , , , , , , ,


Yazar Hakkında:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑