Tüfekler

Published on Mayıs 20th, 2016 | by BasketSortlu

0

Armalite AR-15

 Armalite AR-15

Eugene Stoner ve L. James Sullivan tarafından 1956 yılında tasarlanmıştır.  Tasarlandığı yıldan itibaren 1990 a kadar  hizmet eden Armalite AR-15, ayrıca Vietnam savaşında önemli rol oynamıştır.

 Armalite AR-15 Tarihçesi

 

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Birleşik Devletler, M1 Garand, M1 / M2 Karbin, M1918 Browning otomatik tüfek, M3 “yağlı silah” ve Thompson makinelerinin yerine tek bir otomatik tüfek aramaya başladı. Birden fazla atış seçeneği bulunan M1 Garand ile yapılan deneyler olumsuz sonuç vermişti. Kore savaşında ise makineli tüfeklerin çoğu birden fazla atış seçeneği bulunan M2 Karbin ile değiştirildi ve en çok kullanılan Karbin seçeneği oldu. Ancak savaş esnasında yaşanan tecrübeler gösterdi ki .30 kalibre güçsüz kalıyordu. Amerikan silah tasarımcıları ara bir mermiye ihtiyaç olduğunu, daha düşük kalibreli fakat daha hızlı bir mermi üretilmesi gerektiğini ileri sürdüler.

Bununla birlikte 2. Dünya savaşı ve Kore savaşı sırasında karşılaşılan zorlu düşmanlar ve lojistik problemler doğrultusunda üst düzey Amerikan komutanları, hem geliştirilecek olan yeni silah için hem de eş zamanlı olarak geliştirilen Çok Amaçlı Makineli Tüfek için kullanılabilecek .30 kalibrelik güçlü bir kovan geliştirilmesi yönünde ısrar ettiler.  Bu ısrarlar sonucunda M1 Garand tüfeğinin geliştirilmiş versiyonu olan,  7.62 x 51 Kalibrelik NATO kovanı kullanan 20 mermi kapasiteli şarjörü ve otomatik atış seçeneği ile M14 otomatik tüfeği ortaya çıkmış oldu. Aynı dönemde çok amaçlı makineli tüfek olan M60, Amerikan ordusu tarafından kabul gördü ve kullanılmaya başlandı. NATO ortakları tarafından ise, FN FAL ve HK G3 tüfekleriyle FN MAG ve Rheinmetall MG3 çok amaçlı makineli tüfekleri kabul gördü.

Armalite AR-15 piyade tüfeği

M14 ilk sınavını Vietnam savaşının başında AK-47 ye karşı verdi. Savaş alanından gelen raporlar iç açıcı değildi. M14, atış esnasında zor kontrol ediliyordu ve askerler AK-47 ye karşı koyabilecek güçte yeterli cephaneyi yanlarında taşıyamıyorlardı. M2 daha kontrollü ve daha yüksek atım hızına karşın güçsüzdü ve AK-47 tarafından saf dışı bırakılıyordu. Bir yenileme yapılması gerekiyordu. Amerikan ordusuna M14 kadar güçlü ve M2 kadar stabil ve yüksek atım hızı bulunan bir tüfek lazımdı.

ABD Kıta Ordusu Komutanlığı (CONARC) komutanı General Willard G. Wyman’ın isteği doğrultusunda Amerikan ordusundan .223 kalibrelik (5.56 mm) kovan geliştirilmesi talep edildi. Geliştirilen 5.56 kalibrelik kovanın, standart bir Amerikan askerinin kaskını 500 metre uzaklıktan delmesi ve namludan çıkış hızının ses hızını geçmesi gerekiyordu. Bunları yaparken de en az .30 kalibrelik kovan yarattığı tahribat kadar düşmanı yaralaması gerekiyordu. Bu standartlar doğrultusunda devam eden geliştirmeler sonucunda Armalite AR-10 piyade tüfeğinin düşük ölçekli versiyonu olan Armalite AR-15 ortaya çıkmış oldu.

1959’da ArmaLite maddi sıkıntılar nedeniyle AR-10 ve AR-15’e haklarını Colt’a sattı.  Bir uzakdoğu turundan sonra Colt firması Malaya Federasyonu’na 30 Eylül 1959 yılında ilk satışını yaptı. Aralık 1959 tarihinde seri üretime geçildi ve 300 adet AR-15 üretildi.  Bu tarihten itibaren dünyanın her tarafında farklı askeri birlikler tarafından kullanılan bir silah haline geldi.

 

 

Armalite AR-15 piyade tüfeği

Teknik Özellikleri

Ağırlık: 2.27 kg – 3.9 kg

Mühimmat: 5.56 x 45 mm NATO

Mermi hızı: 975 m/s

Etkili mesafe: 400-600 metre

Besleme sistemi: 5 ile 100 mermi arasında değişen şarjörleri bulunmaktadır.

 

 

Tags: , ,


Yazar Hakkında:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑