Aktüel

Published on Şubat 8th, 2018 | by Mert Aydogan

0

Elon Musk’ın yeni oyuncağı: Flamethrower

Elon Musk’ın hakkını vermek lazim, 2004’ten beri öyle bir çevre yarattı, ünlendi ki, birkaç video ve tweet ile milyonlarca dolarlık “oyuncağı” 3-5 günde satmayı başardı. Aslında şehirler arası ulaşımı çok yüksek hızlara taşıyacak bir ulaşım şirketi olarak kurduğu The Boring Company, ne işe yaradığı ve nasıl çalıştığı hakkında neredeyse hiç bilgi vermeden tam 20.000 alev püskürtücüyü sadece 100 saatte satmayı başardı!

The Boring Company’nin websitesinde bir fotoğraf ve iki satırlık açıklama karşılığı sizden istediği ücret ise tam 500$. Ne yazıkki artık bu ürünü almanız mümkün değil çünkü sadece sınırlı sayıda üretilmiş – tabi bunun da çok akıllıca bir pazarlama stratejisi olduğunu yazımızın ilerleyen kısımlarında göreceksiniz.

Elon Musk’ın 20.000 alev püskürtücüsünü kimin birkaç günde silip süpürdüğünü merak ediyorsanız, Youtuberların yeni videolarına bakmanız yeterli olacaktır.

Bu “oyuncak” öyle bir sansasyon yarattı ki, bir senatör bunun yasaklanması için çoktan bir yasa tasarısı önerdi bile. Şimdi bakalım The Boring Company’nin alev püskürtücüsü neymiş.

Öncelikle bu ilk defa piyasaya sürülmüş bir flamethrower değil – 2015 yılında buna benzer iki ürün daha piyasaya sürülmüştü farklı şirketler tarafından. Nasıl çalıştığı hakkında resmi bir bilgi verilmese de, The Boring Company Flamethrower basitçe bir airsoft silahının üzerinde sabitlenmiş bir pürmüzden ibaret.

Askeri alev püskürtücüleri genellikle dizel, benzin gibi sıvı yakıt ya da yanıcı bir yakıt ile gaz karıştıran iki tanklı bir sistem kullanırlar. Her iki yöntem de The Boring Company flamethrower’in sahip olduğunu gösterdiği kabiliyetten çok daha dramatik bir ateş akımı ile sonuçlanır. Bunun gibi gerçek alev kesicilerini de satın alabilirsiniz bu arada. Örneğin Ion MX42, benzinle çalışan 1000 $’lık bir alev makinesi, 5 metreye kadar atış serbest!

Elon Musk’ın alev püskürtücüsü ise, USA yasaları gereği alev menzilini 1.5 metre ile sınırlandırmış durumda.

the-boring-company-flamethrower-elon-musk-instagram

Biraz da Elon Musk’ın bu ürünle nasıl bir market stratejisi yarattığına ve bunun neden fazlaca yararlı olduğuna bakalım. Elon Musk öncelikle daha üretimin adı bile geçmeden Amerikalıların en sevdiği fenomenle ilgili bir tweet atıyor, tabii ki yıllık 5 MİLYAR dolarlık bir sektör olan Zombi İstilasıyla ilgili.

elon-musk-elonmusk-the-rumor-that-im-secretly-creating-a-30583286(Alev püskürtücülere olan talebi arttırmak için gizli gizli bir zombi istilası yarattığım dedikodusu gerçek değildir.)

Daha sonra ise ters psikoloji kullanarak sizi eğlenceli bir insan olmaya zorluyor

elon-musks-boring-co-is-selling-a-flamethrower-because-why-not-5(Tabii ki, alev püskürtücü süper saçma bir fikir, kesinlikle almayın – eğer eğlenmeyi sevmiyorsanız- )

Artık insanların ilgisini ve kendi büyük ününü kullanarak son market stratejisini gerçekleştiriyor: limited edition, yani şimdi alırsan al, bir daha buna sahip olamayacaksın. Tabii bunun da öncesinde reklam amaçlı ve tabii ki yaklaşık 1 milyon dolarcık gelirli ufak bir yan proje yapmaktan da geri durmuyor, flametrowerları satmak için, öncelikle şirketi The Boring Company logolu 500.000 beyzbol şapkasının tanesi 20$ satılmasını şart koşuyor!

Sonucunda ise tam 100 saatte şirketi The Boring Company’ye tam 11.000.000 $ (şapka gelirleriyle birlikte) kazandırmış hem de şirketinin yarıştığı diğer firmalarla olan rekabette biraz daha önce çıkmış oluyor.

Ne diyelim, Elon Musk dünyayı iyi okumaya devam ediyor!

Elon Musk’ı aşağıda oyuncağıyla oynarken izleyebilirsiniz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Tags: , ,


Yazar Hakkında:Comments are closed.

Back to Top ↑