Aktüel

Published on Şubat 26th, 2018 | by Mert Aydogan

0

En İyi Yerli Tabanca Rehberi 2018

Merhaba silah severler!

Bugunkü yazımızda 2018 itibariyle alınabilecek en iyi yerli tabanca modellerine değinerek bazı yerli tabanca markaları ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Tamamı yerli sermaye ile üretilen ve geçmiş yıllarla kıyaslandığında milli silah sektöründeki gelişmelerin yansıması niteliği taşıyan tabancalardan en iyilerini sizler için derledik.

En iyi yerli silah sıralamamızda ilk sırayı Canik – TP9 SFL alıyor.

Polis ve askeri personelin yeni tabancası, yapılan Özgün Yerli Tabanca Projesi Yarışması sonucunda Canik firmasının TP9 SF modeli oldu.

Hassas tetik mekanizması ile TP9 SF modeli, TP Serisi içerisinde Özel Kuvvetler için tasarlanmış. Hassas tetik mekanizması sayesinde atış esnasında daha iyi dağılım alınması ve “double/çift” atışlarda daha seri atış yapılabilmesi sağlanmış. Tasarlanan değişebilir kabze ve agrasif tırtılları ile kabzanın el içerisinde kaymaması sağlanarak atış kontrolü arttırılmış. TP9 SF basitlik teması ile tasarlandığından, iğne düşürme mandalı, emniyet mandalı ve mermi işaret mandalı gibi özellikler, bu silahta kullanılmamış.

tp9-sfl-big-19-73

TP9 SF fiyatı ise modele göre değişmekle birlikte 3000TL’den başlıyor.

TP9 SF özellikleri:

Tam-Boy Polimer Gövde, Yüksek Kapasiteli Şarjör, DA/SA* veya SAO** Tetik Mekanizması, Tetik Emniyeti ile Askeri Standartta Pikatini Ray (MIL-STD-1913), Çift Taraflı Şarjör Kilidi, Tırıtıllı Tetik Korkuluğu, Cerakote Kaplama.

DA/SA* – Çift-Hareket/Tek-Hareket

SAO** – Sadece Tek-Hareket

Sarsılmaz – Kılınç 2000 Light

Bir diğer yerli tabancamız Sarsılmaz imzası taşıyor. Avrupanın en büyük entegre otomasyon silah üretim tesislerinden birine sahip olan Sarsılmaz firması, Kılınç 2000 Light ile CZ 75’leri yerinden etmiş görünüyor.

Sarsılmaz Kılınç 2000  modelinin en büyük özelliği polis teşkilatı tarafından kullanılmasıdır(-idi). Türkiye polisi tarafından oldukça yüksek adetlerde kullanılan bu silahın referansı da böylelikle çok sağlam olmaktadır. Yüksek güvenliğe sahip olan silah dövme çelikten üretilmiştir. Silahın kabzasının değiştirilebilir özelliği mevcuttur. Hassas tetik sayesinde atışlar oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda silah bir çok opsiyonda üretilebilmektedir. Türk polisine özel olarak üretilen dayanıklılık konusunda da oldukça iyidir. Farklı şartlarda mekanizmasının her zaman çalışmasını ve performansını her zaman korumasını sağlamak için özel olarak üretilen silah oldukça güçlü atışlar sergilemektedir. Adı üzerinde sarsılmaz yapısı ile de seri atışlarda sahibinin daha net bir şekilde hedef almasını sağlamaktadır.

kilinc_2000_light_siyah_1

Sarsılmaz Kılınç 2000 Özellikleri

9x19mm kalibreye sahip olan silah 15 ila 17 mermi alabilme kapasitesine sahiptir. Şarjör seçimi yapılabilmektedir. 204mm toplam uzunluğa sahip olmasının yanı sıra sadece namlu uzunluğu 116mm’dir. 140mm yüksekliğe sahip olan silahın eni ise 35mm’dir. Silah bu özelliklerine karşı 1 kilo ağırlığa sahiptir. Kilosu az olmamakla birlikte çok yüksek olmadığından özellikler sürekli üzerinde taşıyacaklar için ideal bir ağırlığa sahiptir.

Sarsılmaz Kılınç 2000 fiyatı ise renk seçeneklerinde göre değişmektedir. Siyah modeli 2700TL, parlak titan modeli 3400TL, stainless steel mat modeli 3150TL, satinless steel parlak modeli ise 3250TL’ye satılmaktadır.

ZİG 14

Yıllardan bu yana hayran kitlesini artıran Zig 14 silahı, Baretta’nın ülkemizdeki muadili olarak yer alıyor. Üstün yapısı ve tasarımı sayesinde elde çok iyi tutuş yapılmasını sağlayan bu silah, birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Özellikle yassı ve ince yapısından dolayı taşıması oldukça kolay olan bu silahı kullanmak büyük bir zevk oluşturmaktadır. Ek hareketli tetik tertibatı ile şarjör emniyeti ve ilave mandal emniyetinin olması silahın daha da beğenilmesine yol açıyor.

zig-14-inox

ZİG 14 Teknik Özellikleri

Standart olarak 9×19 mm kalibresi olan şarjörsüz ağırlığı 830 gram olan ve şarjör ağırlığının 90 gram olan silahın uzunluğu 197mm olmaktadır. Bu uzunluğun 118 mm si ise namlu boyunu oluşturuyor. Tek harekette 2500 gram kuvvet oluşturabilen bu silah yarı otomatik bir şekilde çalışıyor. Nişangah düzeninin yuvarlak arpacık, U gez olduğu silahın namlu helisi ise sağ yönlü olup 6 set Yivdir. Şarjör kapasitesinin 13 mermer olduğu silah uzun süre şarjör değiştirme gereksinime ihtiyaç duymuyor.

Trabzon Silah Sanayi A.Ş tarafından tedarik edilen Zig 14 fiyatı ise 2900 liradan başlamaktadır.

Sarsılmaz P8L

Sarsılmaz P8L Kompensatörlü model full metal yapısı ve soğutma havanlandırma delikleri ile dikkat çekici bir silah. Sarsılmaz Düzce Fabrikası’nda üretilen P8L modelinin Compact Mod ve TamBoy Mod olmak üzere iki farklı versiyonu bulunmakta. Kompak modelin namlu boyu 2cm daha kısa olmakla birlikte bundan başka bir farkı bulunmuyor. Siyah, inox altın, inox altın gravür gibi seçeneklerle gelmektedir. Silah kompensatörlü namluya sahiptir ve bu sayede şahlanmanın azaltılması hedeflenmiştir. Silah görünüm olarak Sig Sauer’i andırmakta. Sürgü kasa tamboy ray ile oturması titreşim ve gaz kaçağı olmasının önüne geçmekte.

P8L_PASMATIS_1

Sarsılmaz P8L Teknik Özellikleri

Gelelim Silahın teknik özelliklerine. Sarsılmaz P8L 9×19 parabellum mermi yatağına sahip. Ağırlık olarak dolu şarjörle 1200 gram civarında gelmekte. Kilit sistemi ise son derece yenilikçi görünmekte. Kilit sistemi mermi namludan çıkana kadar kovanın mermi yatağında durmasını sağlamakta, böylelikle barut gazının ürettiği gücün tamamı mermiyi itmekte kullanılmakta. Bu da silahımızın atış gücünü arttırmakta.

Sarsılmaz P8L Fiyatı 3200 TL’den başlıyor.

Zig M1911

Zig M1911, Tisas yapımı, kaliteli finih yapılmış paslanmaz çelik sürgü ve gövde’ye sahip, kullanıcıları tarafından son derece iyi yorumlar almış ve böylelikle en iyi yerli tabancalar listemizde yerini kazanmış gözüküyor.

_cef9416

Zig M1911 özellikleri

Novak tipi üç beyaz noktalı gez ve arpacık, hafileştirilmiş ayar vidalı tetik, torks başlı kabza kapak vidaları, ön ve arka sürgü kavrama çizgileri, kunduzkuyruğu kabza emniyeti gibi özellikleri bünyesinde bulundurmakla birlikte keskin ve yumuşak tetik çekimi ve
düz tip horoz yayı yuvası gibi daha ince yeniliklerle birlikte 3000 TL’lik bir etikete sahip.

Bizi takip etmeyi unutmayın!!

Tags:


Yazar Hakkında:Comments are closed.

Back to Top ↑