Makineli Silahlar

Published on Mayıs 28th, 2016 | by BasketSortlu

0

Heckler & Koch G3

Heckler & Koch G3 Almanya-İspanya ortak yapımı otomatik piyade tüfeği.

2. Dünya savaşı sonrasında Nazi Almanyası’ nın silahlı kuvvetleri olan Wehrmacht, STG-44 ‘ ün masraflı olduğuna karar vererek  STG-45‘ i geliştirir. Ne yazık ki 1945 yılında savaşı kaybettikleri için silahı kullanma fırsatları olmaz. Savaştan sonra İspanyol dizayn ve geliştirme ajansı CETME eline geçen STG-45 silahında oynamalar yaparak CETME modellerini üretmiştir. ABD, Fransa ve Birleşik Krallık kontrolündeki coğrafyada kurulan Batı Almanya tarafından da kullanılan CETME modelleri, Batı Almanya’ nın kendi silahını üretmeyi istemesi sonucu Heckler & Koch tarafından CETME Modelo B üzerinde bir çok değişiklik yaparak günümüzdeki G3 silahı ortaya çıkarmıştır.

fall

G3 tüfekleri, silindir geciktirmeli gaz kaçırma sisteminde icra yayının itmesi ile ateşlenir. 4 yiv -4 setten oluşan bu ateşleme sisteminin hedef üzerinde oluşturduğu tahribat oldukça yüksektir.  Dakikada 550-600 atıma imkan veren bu sistem, sıklıkla kıyaslandığı AK-47 ye daha öldürücüdür. Buna karşın bir çok dezavantajı vardır ve happy wheels demo sıklıkla tutukluk yapması bunların başında gelir. Sudan,tozdan ve çamurdan kolaylıkla etkilenen sistemi ve sökülüp takılmasının zorluğu, muharebe esnasında güçlük doğurmaktadır.

hk_g3_cut1

MKE G3 Türk Silahlı Kuvvetleri Piyade Tüfeği

G3 silah’ları sadece Türkiye’ye özgü imal edilmemiştir. G3 silahlarının / tüfeklerinin bir çok modeli bulunur ve ülkemizinde dahil olduğu yaklaşık 72 ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılır. Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin kullandığı ve ülkenin sembolü haline gelmiş olan milli piyade tüfeği ise  Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu(MKE) tarafından geliştirilen G3A7 modelidir. G3A3 modelinin gelişmiş versiyonu olan G3A7, T40 bombaatar takılabilmesine olanak sağlar ve kullandığı 7.62 lik NATO mermisi sayesinde yüksek tahribat oluşturur..

G3 (7)

G3 silah / Tüfeklerinin Teknik Özellikler

  • Mühimmat: 7.62x51mm NATO
  • Kalibre: 7,62
  • Atış hızı: 600 mermi/dak(rpm)
  • Etkili menzil: 400 metre
  • Uzunluk: 102.5 cm
  • Şarjör: 30 mermi

Tags: , , , , , , 1


Yazar Hakkında:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑