Tam Otomatik Tabancalar

Published on Haziran 7th, 2017 | by Berkay Tüzer

0

Glock 18 Full Auto

Sıradan vatandaşlar tarafından satışı, kullanımı ve hatta taşınması bile yasak olan Model 18, Avusturya’lı meşhur silah firması Glock tarafından üretilmiş olup dünyada çeşitli ülkelerin güvenlik birimleri tarafından kullanılmaktadır. Amerikan SWAT birimlerini, CIA’yi ve Avusturya anti-terörizm kuvvetlerini(EKO Cobra) örnek olarak verebiliriz. Bununla birlikte son yıllarda bazı radikal terörist gruplar tarafından infazlarda kullanıldığı görülmüştür. Günümüzde kült olmuş film serilerinde de Glock 18’e rastlamak mümkündür. Mesela Batman Kara Şövalye filminde Joker karakteri tarafından, Matrix Reloaded filminde Morpheus karakteri tarafından bu silahın kullanıldığını görebilirsiniz.

Glock 18 dış görünüş olarak birçok açıdan bir önceki model olan 17’ye benzese de onu 17’den ayıran en önemli özelliği, tam otomatik atış(her ne kadar model 18 resmi olarak üretildikten sonra model 17’leri de switch denilen minik bir aparat sayesinde tam otomatiğe çevirmek mümkün olsa da bu işlemi uygulamak illegaldir ve modifiye edilmiş 17’lerin kullanımı suçtur) yapabilmesidir. Otomatik bir tabanca için oldukça hafiftir, ki zaten Glock firmasının ürettiği silahların da en göze çarpan özelliği hafif olmasıdır. Namlu ve tetik kısmı paslanmaz çelikten, geri kalanı polimerden üretilmiştir. Polimer yapısı sebebiyle yüksek ve düşük sıcaklıklarda(-40, 200°C) atış menzili etkilenmez. Tasarımı hakkında tam otomatik tabancalar açısından “devrim niteliğinde” yorumu yapılmıştır.

Glock 18 çeşitli eklemeler sayesinde tıpkı bir piyade tüfeği ya da yarı otomatik silah gibi omuzdan atış yapılabilecek seviyeye getirilebilir. Böylece standart tabancalara göre daha rahat nişan alıp orta mesafeli menzillere ateş etme olanağı sağlar. 9×19 Parabellum mermilerine uygundur ve gereken şarjör desteği ile dakikada 1200 mermi atabilir. Standart şarjörü 33 mermi kapasitelidir fakat drum magazine(yuvarlak şarjör) denilen daha büyük kapasiteye sahip şarjörler de Glock 18’e uygundur.

Teknik Özellikler

  • Menşei: Avusturya
  • Ağırlık: 624 gram
  • Uzunluk: 18,6 santimetre
  • Namlu uzunluğu: yaklaşık 11,4 santimetre
  • Kalibre: 9×19 mm Parabellum
  • Şarjör kapasitesi: 33 mermi
  • Atış menzili: 50 metre
  • Atış hızı: 1200 mermi/dakika

Tags: , , , , , ,


Yazar Hakkında:Comments are closed.

Back to Top ↑