Piyade Tüfekleri

Published on Mayıs 24th, 2016 | by Berkay Tüzer

0

Heckler & Koch G36

G36 piyade tüfeği, Alman silah firması Heckler & Koch tarafından 1990’lı yılların başında dizayn edilmiş olup Alman silahlı kuvvetlerinde kullanılan G3 piyade tüfeğinin yerine üretilmiştir. Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle Alman ordusunda kullanımına son verilen G11 ve G41 tüfeklerinden geriye kalan G3 tüfeğinin ağır, hantal ve kaba olması sebebiyle üretilmiştir. Ayrıca G3 piyade tüfeği 7.62 mm çapında mermi kullanırken o dönemde NATO ülkeleri 5.62 mm’lik mühimmata sahip silahlara geçiyordu. Bu da Almanya’nın, aynı mühimmata sahip G36 piyade tüfeğine geçmesinde etkili oldu.

Polimer bazlı malzemelerden üretilen, oldukça hafif ve katlanabilir dipçikli G36 piyade tüfeğinin askeri versiyonu 600 metrelik atış mesafesine sahiptir ve yalnızca Alman ordusu tarafından kullanılmaktadır. 30 mermilik şarjör kapasitesi bulunmakla birlikte bu silahta gez ve arpacık yerine optik nişangah bulunmaktadır. Üç farklı atış seceneği olup bu modül silahın her iki yanında da bulunmaktadır. Bu nedenle silah hem sağ hem de sol elle kullanıma uygundur. Atış seçeneklerinden S-modu güvenlik kilidini, happy wheels demo E-modu yarı otomatik atış seçeneğini, F-modu da sürekli atış seçeneğini temsil etmektedir. Alman ordusunda kullanılan versiyonda, gövdesinde 6 delik bulunmasına ve daha uzun namluya sahip olmasına rağmen, Almanya’da üretilip Amerika ve diğer ülkelere ihraç edilen G36’lar daha kısa namlulu, Carbine tip ve 4 deliklidir.

Gece görüş dürbünü, bipod ayaklıklar, 40 mm’lik bombaatar gibi ekipmanların da eklenebildiği ve oldukça etkili olan bu piyade tüfeğinin her ne kadar avantajları olsa dahi, geçmişte dezavantajları da olmuştur. 2012 yılında Afganistan’da kullanılan G36 raporlarında, uzun menzilli atışlar sonrası silahta ısınma tespit edilmiş ve 100 metre üzeri mesafelerde G36’nın isabet başarısını etkilemiştir. Bununla birlikte 2014 yılındaki raporlamalarda ve incelemelerde ısınma sorununun silahın dizaynından ya da silahtan kaynaklanmadığı, kullanılan cephane sebebiyle böyle bir sorunun oluştuğu belirtilmiştir.

Teknik Özellikler

  • Menşei: Almanya
  • Çeşidi: Piyade tüfeği
  • Ağırlık: 3.63 kg
  • Uzunluk: 99.9 cm dipçik açıkken, 75.8 cm dipçik kapalıyken
  • Kalibre: 5.56×45 mm NATO
  • Menzil: 800 metre
  • Şarjör kapasitesi: 30 mermi
  • Atış hızı: 750 mermi/dakika

Tags: , , , , , , 1


Yazar Hakkında:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑