Piyade Tüfekleri

Published on Mayıs 25th, 2016 | by Berkay Tüzer

0

M1 Carbine

M1 Carbine piyade tüfeği, Amerikan ordusu tarafından 2. Dünya Savaşı yıllarında üretilen ve kullanımına başlanan, .30 Carbine kalibreli, hafifletilmiş, yarı otomatik tüfektir. Çoğunlukla Amerikan ordusunun 2. Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve Vietnam savaşındaki standart birincil silahı olsa da polis güçleri ve siviller arasında da popüler bir silahtır. Daha sonra üretilecek olan bir sonraki versiyonu M2 Carbine tüfeğinde tam otomatik atış özelliği de getirilmiştir.

M1 Carbine tüfekleri ilk olarak 1942 yılının ortalarında European Theater of Operations(Operasyonların Avrupa Bölgesi)’ndeki Amerikan askerlerine verilmiştir. Özellikle hafifletilmiş olması, fazla uzun olmaması ve güçlü ateş imkanı sağlaması sebebiyle, fiziksel yapısı uzun silah kullanmaya elverişli olmayan askerler tarafından tercih edilmiştir. Bununla birlikte 1943’teki Sicilya’ya gerçekleştirilen hava operasyonlarında tüfek hakkında olumsuz raporlar bildirilmiş, operasyonların sonbahar ve kış safhasında şikayetler daha da artmıştır. Pasifik Bölgesi’ndeki ormanlarda yürütülen operasyonlarda ise ana özellikleri bakımından askerler ve gerillalar tarafından olumlu bulunmuş, fakat Deniz Kuvvetleri gibi birimler tarafından penetre ve yetersiz durma gücü sebebiyle de olumsuz karşılanmıştır.

M1 Carbine’in Amerikan ordusunda bu kadar yaygın kullanılmasının ve tutulmasının en büyük sebebi, ana özellikleri bir yana tabii ki maliyetiydi. M1 Carbine, standart M1 tüfeğinin neredeyse yarı fiyatına üretiliyordu. Ayrıca kullandığı .30 Carbine cephanesi de standart .30-06 cephanesine göre oldukça ucuzdu. Çünkü daha az kaynakla üretilebiliyordu, daha hafifti ve bu sebeple üretmesi daha kolaydı. 2. Dünya Savaşı sırasında üretilen M1 Carbine sayısı 6,5 milyon kadardı ve Amerikan ordusunun en yaygın olarak kullandığı silahlardandı. Savaş sırasında hasar alan ve kullanılamaz hale gelen M1 Carbine tüfekler, hasarlı parçalarının yeni parçalarla değiştirilmesiyle onarılıyordu ve tekrardan ordu bünyesine katılıyordu. 2. Dünya Savaşı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri M1 Carbine tüfeklerini, katıldığı savaşlarda daha etkili olabilmek için dünyadaki müttefiklerine(Güney Kore’ye 1,015,568 adet, Güney Vietnam’a 793,994 adet, Fransa’ya 269,644 adet) göndermiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında da bir miktar M1 Carbine, Alman askerlerinin eline geçmiştir.

Teknik Özellikler

  • Menşei: A.B.D.
  • Ağırlık: 2.4-2.6 kg
  • Uzunluk: 90 cm
  • Kalibre: .30 Carbine
  • Atış menzili: 270 metre
  • Atış hızı: 750 mermi/dakika

Tags: , , , , , , ,


Yazar Hakkında:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑