Piyade Tüfekleri

Published on Mayıs 24th, 2016 | by Berkay Tüzer

0

Steyr AUG

Steyr AUG 1960’lı yıllarda, Steyr Mannlicher GmbH & Co KG tarafından Avusturya’da dizayn edilen bir NATO piyade tüfeğidir. 1978 yılında üretime geçilmiş olup aslen Avusturya ordusunun, ulusal polis birimlerinin ve başka birçok ülkede güvenlik birimlerinin yaygın olarak kullandığı bir silahtır. Adını, üreticisi Steyr Mannlicher firmasından ve açılımı Armee Universal Gewehr(evrensel ordu tüfeği) olan AUG kısaltmasından almıştır.

Steyr AUG piyade tüfeğinin dış kısmı alüminyum alaşımlı çelik olup standart versiyonu dürbün ile gelmektedir. Dünyadaki ilk bullpup tipi piyade tüfeğidir. Yani şarjör kısmı, tetik mekanizmasının arkasında olacak şekilde üretilen ilk silahtır. Bullpup tipi silahların bu özelliği sayesinde Steyr AUG daha uzun bir namluya, dolayısıyla daha iyi bir isabet oranına ve daha geniş bir atış menziline sahiptir. Standart versiyonu yerleşik dürbünle gelmesine rağmen sonradan üretilen versiyonlarında yerleşik dürbün yerine taktiksel aksesuarlar eklenebilmesini sağlayan ray mekanizması bulunmaktadır.

Steyr AUG piyade tüfeğinde Spz-kr tipi tetik mekanizması bulunmaktadır. Bu tetik mekanizmasında diğerlerinden farklı olarak tetiğe yarım bastığınızda silah yarı otomatik, tetiğe tam olarak bastığınızda ise tam otomatik şekilde atış yapacaktır. Bazı versiyonlarında tetik kısmının yanında “automatic lockout” isimli bir güvenlik kilidi de bulunmaktadır. Silahın gövdesi alüminyum alaşımlı çelik olmasına karşın şarjör kısmı plastiktir. Gaz pistonu işlemelidir ve barut gazının geri tepmesiyle çalışır. Tamamiyle hem sol hem sağ el ile kullanıma uygun olmamasına rağmen kişiselleştirme ile birlikte sağ ve sol elle kullanım mümkün olabilmektedir. En eski versiyonlarına nazaran yakın geçmişte üretilen ve ray mekanizması bulunan Steyr AUG piyade tüfeklerine lazer optik, gece görüş optiği, flaş lambası, bombaatar gibi ekipmanlar eklenebilmektedir. Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya, Avusturya’dan Türkiye’ye kadar geniş bir kullanım alanı bulunan Steyr AUG piyade tüfeği, ülkemizde Bordo Bereliler ve Polis Özel Harekat timleri tarafından kullanılmaktadır.

Teknik Özellikler

  • Menşei: Avusturya
  • Ağırlık: 3.6 kg
  • Uzunluk: 79 cm
  • Kalibre: 5.56×45 mm NATO
  • Şarjör kapasitesi: 30-42 mermi
  • Atış menzili: 300 metre(etkili), 500 metre(maksimum)
  • Atış hızı: 680-750 mermi/dakika

Tags: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑