Piyade Tüfekleri

Published on Mayıs 24th, 2016 | by Berkay Tüzer

0

StG 44

Açılımı Sturmgewehr 44 olan ve Türkçe’ye Saldırı Tüfeği 44 olarak çevirebileceğimiz StG 44, Nazi Almanyası tarafından 1942 yılında tasarlanmış olup ilk olarak 1943-1945 yılları arasında 2. Dünya Savaşı’nda kullanılmıştır. StG 44 için, hem 2. Dünya Savaşı’nda kullanılmış olması hem de Naziler tarafından üretilmiş olması sebebiyle, dünyanın ve silah endüstrisinin kaderini etkilemiş silahlardan biridir diyebiliriz. Nitekim 1947 yılında Ruslar tarafından üretilen ve günümüzde hala popülerliğini koruyan AK-47’nin tasarımında da büyük ölçüde StG 44’ten etkilenilmiştir.

StG 44 dünyanın ilk saldırı tüfeği olarak kabul edilmektedir. Bulunduğu sınıfta başarılı olmuş ilk silahtır. Zamanındaki standart piyade tüfeklerine göre daha iyi ateş etme imkanı sunmuş ve o günlerde kullanılan yarı otomatik silahlardan daha iyi atış menziline sahip olduğu görülmüştür. Başarılı bir silah olmasıyla birlikte üretiminde geç kalındığı için, 2. Dünya Savaşı’nı kayda değer bir şekilde etkileyebilmesi ve Nazi Almanyasının geleceği açısından olumlu etkisi mümkün olmamıştır. Fakat tüm bunlar StG 44’ün başarısız bir silah olduğunu söylemek için yetersizdir. Çünkü StG 44’ün başarılı veya başarısız bir silah olmasını etkileyen faktör silahın kendisi değil, o yıllarda Almanya’nın yoğun işgal altında olmasıydı.

Silah bakımından düşmanlarına karşı üstünlük elde etmeyi hedefleyen Almanya, o dönemlerde kullandığı Karabiner 98k tüfeklerinin yerini alabilecek bir silah üretmeye çalışıyordu. StG 44’ün öncesinde MP 43 tüfeğinin test ve üretim aşamasında çok fazla vakit kaybedilmişti. MP 43, nişan alma açısından iyi değildi ve tüfeğin süngüsüyle yapılan savaş tekniği(bayonet fighting) bakımından uzunluğu çok kısaydı. Tarihler Temmuz 1944’ü gösterirken, Alman ordusunun Doğu Cephesi’nde görev yapan üst düzey ordu mensuplarının katıldığı bir toplantıda Hitler, tam olarak neye ihtiyaç olduğunu sorduğunda bir general “bu yeni tüfeklerden daha fazlasına!” dedi. Hitler tam olarak anlamayıp ilk başta şaşırsa da MP 44’ü gördüğünde bu silahtan çok etkilendi ve ona Sturmgewehr adını verdi. Böylece MP 44’ün yeni adı Sturmgewehr 44, yani kısaltmasıyla StG 44 oldu.

DSC03260

StG 44 her ne kadar iyi bir silah olsa da endüstriyel açıdan kısa zaman içinde orduda kullanılan 12 milyon Karabiner 98k tüfeğin yerini alabilecek sayıda bir üretim mümkün değildi. Ayrıca lojistik açıdan da farklı kalibrede mermi üretiliyordu. Hitler her ne kadar karşı çıksa da mermi olarak StG 44’te 7.92×33 mm Kurz(Kısa) mermiler kullanılmıştır. Alman uzmanlar StG 44’ün ateş gücünden çok atış menziline güveniyorlardı. Yaptıkları araştırmalarda ve testlerde çatışmaların çoğunlukla 200-300 metrelik mesafelerde gerçekleştiğini, bu sebeple bu mesafede diğer tüfeklere göre daha fazla ateş gücünün pek bir etkisi olmayacağını, önemli olanın atış menzili olduğunu tespit etmişlerdi. 425,977 adet StG 44 üretildi, olağan sayıda Karabiner 98k tüfek yakın dövüşe uygun hale getirildi. Böylece StG 44’lü birliklerle birlikte hem yakın hem uzak muharebede başarı sağlanabilmesi için kullanıldı. 2. Dünya Savaşı haricinde Kore Savaşı, Cezayir Savaşı, Irak Savaşı, Vietnam Savaşı gibi savaşlarda da görülmüştür.

Teknik Özellikler

  • Menşei: Almanya
  • Ağırlık: 4.6-5.13 kg
  • Uzunluk: 94 cm
  • Kalibre: 7.92×33 mm Kurz
  • Atış menzili: 300 metre(otomatik), 600 metre(yarı otomatik)
  • Atış hızı: 550-600 mermi/dakika

 

Tags: , , , , , , ,


Yazar Hakkında:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑